5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o dyslexii

Podľa odhadov žije na svete 10 – 15 % ľudí s dyslexiou. Nie je preto vylúčené, že vo svojom okolí alebo doma dyslektika máte. Pod touto diagnózou si zvyčajne predstavíme ťažkopádne čítanie, no odborníci tvrdia, že dyslexia sa spája aj s problematickým písaním, hláskovaním a dokonca hovorením.

Dievčatko učiace sa písať
Podľa odhadov trpí na svete dyslexiou 10 – 15 % ľudí. Máte vo svojej rodine dieťa s dyslexiou?

Mnohí ľudia si myslia, že dyslektikom stačí, ak na sebe zapracujú a výsledky sa dostavia. Život s dyslexiou vie byť však veľmi komplikovaný. Títo ľudia majú už v detstve úžasnú pamäť, no trápi ich napríklad problém so sústredením. Deti s dyslexiou bývajú dezorganizované, môžu zabúdať veci a veriť, že niektoré veci urobili alebo povedali, hoci sa tak nestalo. V škole aj doma si vedenie takýchto detí vyžaduje značnú dávku trpezlivosti.

Tu je 5 základných informácii, ktoré by ste o deťoch s dyslexiou mali vedieť:

Ich mozog funguje úplne inak

Z dôvodu, že mozog dyslektika je menej efektívny v spracovávaní hlások a zvukov, niektoré procesy zvláda ťažšie. Mozog v tomto prípade podceňuje ľavú hemisféru – oblasť potrebnú na čítanie, teda ani nenasmeruje informácie priamo na správne miesto, kde by mali byť spracované. Napríklad také troj-písmenkové slovo dokáže dyslektik vidieť až 40 rôznymi spôsobmi. Kedykoľvek takéto deti čítajú, počítajú a sústredia sa na detaily, ich mozog je oveľa viac vyčerpaný ako pri iných deťoch. Vtedy sa prejaví aj znížená pozornosť.

Dyslexia sa nedá liečiť

V niektoré dni sa môže zdať, že sa veci zlepšujú, ale v iné je zase opäť všetko po starom. Neexistuje na to nijaký vzorec. Je zbytočné, ak sa tým budete trápiť a míňať energiu. Nestrácajte však trpezlivosť.

Dyslektici bývajú kreatívnejší a sú to vizuálne typy

Tým, že dyslektici vidia veci z iných uhlov pohľadov ako my všetci, dokážu prísť s neuveriteľne kreatívnymi nápadmi. Myslia v obrazoch a preto, ak im chcete pomôcť lepšie organizovať svoj život, využívajte na to obrázky.

Dyslexia je dedičná

Vedci zistili, že za dyslexiu je zodpovedný konkrétny gén, ktorý sa odovzdáva ďalej. DCD2 sa identifikoval ako gén dyslexie.

Nemajú rovnaké symptómy

Niekto stráca veci, niekto je absolútne dezorganizovaný. Niekto pomaly číta a iný má zlé porozumenie textu. Ďalší si nevie usporiadať myšlienky pri písaní. Sú deti, u ktorých sa dyslexia prejaví aj tak, že majú problém s poradím dní, týždňov a mesiacov.

Ak má vaše dieťa dyslexiu, myslite aj na veľa známych a úspešných ľudí, ktorí takisto trpeli touto diagnózou a nezabránilo im to v plnohodnotnom živote. Do klubu slávnych dyslektikov patrí aj George Washington, Winston Churchil či Thomas Edison. Príbeh úspechu Richarda Bransona je tiež mnohým dobre známy. Počas štúdia bol odpísaný ako podpriemerný a veľmi tým trpel. Teraz je legendou v biznise s rozsiahlou skupinou spoločností Virgin a tvrdí, že vďaka dyslexii vidí množstvo vecí jasnejšie než ostatní, pretože sa naučil zjednodušovať informácie, aby ich mohol správne pochopiť.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky PR články

7 značiek, ktoré by mala poznať každá štýlová mama

0
Inšpirácia Novinky Vzdelávanie Zaujímavosti

Ako s deťmi osláviť Deň Zeme

0
Novinky Varíme deťom Zdravie

Zdravé dobroty pre malých drobcov – makovo-špaldové okruhliaky

Navigácia

Magazíny