Aj vy občas nedokážete pochopiť, prečo je dieťa mrzuté, kričí, háda sa alebo jednoducho „hysterčí“? Tieto prejavy môžu byť príznakmi hlbšieho problému, než je obyčajné obdobie vzdoru. Vedci so Štátnej univerzity v Ohio prišli so štúdiou, ktorá dokazuje priamy vplyv zlého zloženia črevnej mikroflóry na správanie detí.
Stres a črevné baktérie sa vzájomne ovplyvňujú
Dlhodobo sú známe poznatky o vplyve črevnej mikroflóry na imunitu a dobré trávenie ako detí, tak aj dospelých. Veď práve preto užívame spolu s antibiotikami probiotiká – aby sme obnovili výstelku čriev, ktorú antibiotiká poškodili.
Vedci študovali zloženie črevnej mikroflóry a modely správania u detí vo veku 1,5 – 2,5 roka. Výskum ich priviedol k záverom, že zloženie baktérií v črevách a stresové hormóny na seba pôsobia. Tieto stresové hormóny sa podpisujú aj pod chronické ochorenia, ako sú obezita či astma. Deti, ktoré mali počas výskumu najviac črevných baktérií a ich najväčšiu pestrosť, boli pokojnejšie, odvážnejšie, spoločenské a prirodzene zvedavé, nekonali impulzívne a boli celkovo pozitívne naladené.
Riešenie nie je zložité
Zloženie črevnej mikroflóry ovplyvňujú predovšetkým dva faktory – genetická výbava a kvalitná strava. Podľa danej štúdie existujú ľudia, ktorí sa rodia s prirodzene dobrou črevnou mikroflórou a tá im zostáva po celý život, aj keby sme ich jedálny lístok nenazvali práve „zdravým“. Na druhej strane sú ľudia, ktorí majú mikroflóru nevyrovnanú, a to im spôsobuje mnohé problémy, ktoré sa s touto disharmóniou nemusia dávať vôbec do súvislosti
Autori výskumu tvrdia, že na „opravu“ črevnej mikroflóry – ako u detí, tak aj u dospelých – stačí jesť mliečne výrobky so živými bakteriálnymi kultúrami, ako sú jogurty, kefír, acidofilné mlieko a pod. Prejavy nervozity a podráždenosti boli počas výskumu výraznejšie u chlapcov. Ďalšie výskumy dokázali, že mozog a črevné baktérie spolu komunikujú na chemickej báze a kvalitné osídlenie čriev vplýva na dobrú náladu.
Tri malé rady s veľkým účinkom
Takže, ak je vaše dieťa prehnane impulzívne, plačlivé, arogantné či dokonca agresívne, vyskúšajte tieto jednoduché rady:
- zaraďte do menu viac živej stravy (čerstvé ovocie a zeleninu)
- dajte dieťaťu viac kyslomliečnych produktov
- ak vaše dieťa prepadne choroba, bez čakania mu nasaďte probiotiká – či užíva antibiotiká, alebo nie.