Kúpanie detičiek je pre čerstvé maminy hotová veda. Správne uchopiť bábätko, prichystať vaničku, odmerať ideálnu teplotu vody a postupne dieťa ponárať tak, aby sme sa vyhli plaču. Tieto, na prvý pohľad jednoduché úkony, sa môžu zmeniť na boj plný stresu. Výrobcovia vaničiek však prišli s novinkou – kúpacím vedierkom, ktoré pomáha zvládať pobyt vo vode bez sĺz.
Ako v maminkinom brušku
Rozdiel medzi bežnou vaničkou a vedierkom je v spôsobe ponárania dieťatka do vody. Kým vo vaničke je dieťa v polohe viac-menej ležmo, do vedierka ho vkladáme vertikálne. Poloha ležmo novorodencovi nie je prirodzená a vystresované dieťa reaguje na neznáme prostredie plačom. Naopak, vedierko je dostatočne úzke a kúpacia poloha „na výšku“ pripomína polohu dieťatka v maternici. Výhodou je, že dieťa vníma okraje či dno vedierka a pri kúpaní sa ich dotýka. S nápadom kúpacieho vedierka prišli holandskí pediatri s cieľom uľahčiť novorodencom prechod z bruška do nového prostredia a podľa reakcií čerstvých mamičiek môžme usúdiť, že sa im to podarilo.
Pre menšie detičky
Vedierko sa odporúča deťom do 6 mesiacov. Niektorí výrobcovia posúvajú vekovú hranicu na 1 rok. Kúpacie vedierko je mimoriadne vhodné pre predčasne narodené deti a tiež pre detičky trpiace kolikami. Každé dieťa je však individuálne a je možné, že to vaše bude preferovať vaničku. V takom prípade by ste bábätko do vedierka nemali nútiť.
Mamička Lenka sa k vedierku dopracovala postupne. Ich prvé kúpanie prebiehalo v umývadle, prekvapivo bez plaču. Na druhýkrát vyskúšali vaničku – kvalitnú, s penovou podložkou. Malá Gabi však do vaničky nechcela a v hysterickom plači od stresu okakala a ocikala všetko naokolo. Lenka sa nevzdala a rozhodla sa vyskúšať vedierko. Gabi si ho zamilovala od prvej chvíle a Lenka vedierko používala 3 mesiace.
“ Po 3 mesiacoch začala Gabi protestovať. Nôžky mala stále hore na vedierku a nechcela ich šupnúť do vody, zlostila sa. Tak sme znovu vytiahli vaničku a musím povedať, že tentokrát to dopadlo super. Gabi kopkala, čľapotala, doslova si kúpanie užívala. Z toho mi vyplýva, že bábätko musí na vaničku dozrieť“, uzatvára Lenka.
Lenke dávajú za pravdu aj iné mamičky. Monika, mama ročného Samka hovorí, že od vedierka prešla k vaničke v dobe, keď mal Samko skoro pol roka. Teda v období, kedy veľmi živo vnímal okolie, hral sa s hračkami naokolo a voda mu prinášala radosť, nie stres.
Nie je vedro ako vedro
Možno si poviete, že je nehorázne vyhadzovať peniaze za špeciálne kúpacie vedierko a stačí si zaobstarať akékoľvek vedro vhodnej veľkosti. Nie je to však pravda. Kúpacie vedierka obsahujú protišmykovú podložku a ich tvar kopíruje telíčko bábätka. Špeciálne vedierka sú navyše vyrobené z kvalitných zdravotne neškodných materiálov a vaše dieťatko sa do vedierka môže hoci aj zahryznúť.
Ako na to
Kúpanie vo vedierku je jednoduché. Dôležité je mať dostatok vody. Dieťatko vkladáme do vedierka v polohe „na tigríka“ (bábätko máte položené na predlaktí na brušku, tváričkou dole). Pri novorodencovi pozor na hlavičku, dbajte na to, aby ste jej robili oporu. Bábätko je vo vedierku v polohe „klbko“, čiže viac -menej v rovnakej polohe ako v maternici. Voda by mu mala dosahovať po pliecka. Ak sa dieťatko odráža od dna nožičkami, alebo na dne sedí, dopustite do vedierka vodu. Dieťa by malo byť celú dobu nadnášané. Ak vo vedierku kúpete staršie dieťatko a aj po dopustení vody sa dotýka dna, je možné, že mu je vedierko malé.
Hlavne bezpečne
Odborníci sa zhodujú v jednom – neexistuje jediný správny spôsob kúpania dieťatka. Každému dieťatku vyhovuje niečo iné a ak je spokojné v lavóre, vaničke, veľkej vani, umývadle alebo vedierku, nemeňte to. Viac ako miesto je dôležitá bezpečnosť bábätka.