V strave detí by mala kvalita prevládať nad kvantitou

Pravidelná konzumácia zeleniny a ovocia pomáha predchádzať detskej obezite. Preto je dôležité, zoznamovať deti s novými chuťami odmala. Ten, kto sa nemôže spoľahnúť na kvalitný domáci zdroj surovín, môže siahnuť po zdravej alternatíve v podobe detskej kupovanej stravy.

Základom správnej výživy dieťaťa je pravidelnosť, vyváženosť, pestrosť ale aj striedmosť. Správne stravovacie návyky osvojené už v detstve sú základom dobrého stravovania aj v dospelosti. Najväčší vplyv na rozvoj správnych stravovacích návykov majú rodičia, preto by deti mali učiť spoznávať chuť zeleniny a ovocia čo najskôr je to možné. Prvé zoznámenie s týmito potravinami prichádza väčšinou okolo 6. mesiaca, v dobe prvých príkrmov. Začína sa vždy najskôr so zeleninou – vo forme pyré či kaše z jedného druhu zeleniny ako napríklad hrášok, mrkva, brokolica, karfiol alebo zemiak. Po pár dňoch môžete jednotlivé druhy zeleniny pomixovať a spestriť tak dieťaťu jedálny lístok. Ak by ste drobcovi predstavili najskôr chuť sladkého ovocia, so zeleninou, ktorá nemá takú lahodnú sladkú chuť, by mohol mať problém.

Dieťa s príkrmom
Prvé príkrmy prichádzajú zväčša okolo 6. mesiaca, keď sa deti zoznamujú s chuťou zelenina a ovocia.

Z vlastného zdroja

Zelenina a ovocie sú zdrojom dôležitých vitamínov, minerálov a výživných látok. Štúdie ukázali, že ich pravidelná konzumácia pomáha predchádzať napríklad detskej obezite. Tepelná úprava zeleniny a ovocia nie je pre mamičky väčšinou problémom, keďže bábätko spočiatku konzumuje len malé množstvá. Príkrmy si tak vedia odložiť do chladničky, prípadne zamraziť a vytvoriť si zásobu na dlhšie obdobie. Problémom môže byť jedine pôvod surovín – nie každý má to šťastie, že si zeleninu dopestuje vo vlastnej záhradke, prípadne ju dostane od príbuzných z domáceho zdroja.

Detský príkrm z karotky
Štúdie ukázali, že pravidelná konzumácia zeleniny a ovocia pomáha predchádzať detskej obezite.

Stávka na istotu

Pre zaneprázdnené mamičky, prípadne pre tie, ktoré si nie sú isté zdravotnou neškodnosťou kupovanej zeleniny a chcú sa vyhnúť napríklad vysokému obsahu dusičnanov, nebezpečných pre dojčatá, sú tu hotové kupované príkrmy. Takáto výživa z obchodu má prísne sledované zloženie a na jej výrobu sa nepoužívajú geneticky modifikované organizmy. Rovnako v nej nenájdete konzervačné látky, umelé farbivá či sladidlá, ktoré legislatíva zakazuje. Podobne to vidí aj Martina Paulen z predajne Macík, ktorá sídli v prvej farmárskej tržnici Fresh Market Bratislava. Macík vznikol na základe slabej ponuky a silného dopytu po zdravej detskej kupovanej strave. „Sme zameraní na jedlo pre deti do veku 3 rokov, kedy je veľmi dôležité pre ich zdravý vývoj, aby jedlo na ich tanieri bolo z kvalitných surovín. Preto ponúkame jedlo v bio kvalite, nenáročné na prípravu a chutné pre deti,“ vysvetlila Martina Paulen. Obľúbenými medzi rodičmi je napríklad francúzska značka Babybio, ktorá kladie dôraz na kvalitné suroviny, používané pri výrobe príkrmov.

Detská príkrmy značky Babybio
Francúzska značka Babybio kladie dôraz na suroviny, ktoré používa a preto je medzi rodičmi obľúbená.

Vyvážená strava aj na výlete či na ihrisku

Macík ponúka alternatívu mamičkám, ktorým sa nedarí variť vždy, keď potrebujú, prípadne si hotové pokrmy chcú vziať na dovolenku, alebo plánujú stráviť deň s deťmi mimo domu a zároveň im na obed dopriať výživné plnohodnotné jedlo. „Nebudete sa cítiť previnilo, pretože táto detská strava neobsahuje ani soľ, ani cukor, ani iné nežiadúce zbytočnosti. Zamerali sme na deti do 3 rokov, pretože tie sú „nepopísaným papierom“, ktorý ešte môžeme chrániť. Keď sa začnú integrovať do detských kolektívov, napríklad do škôlky, už je oveľa ťažšie dohliadať na ich zdravú stravu. Deti poznajú iba jedlo, ktoré im sami dávame. Ak im ponúkneme keksík, lebo potrebujeme kúsok času pre seba, už si ho budú pýtať a nepochopia, prečo zrazu nemôžu, keď predtým mohli. Preto ak chceme deťom ponúknuť okrem ovocia a zeleniny aj inú formu „snacku“, je lepšie premyslieť si, čo presne to bude – ideálne niečo, čo môžu jesť opakovane, pričom nebudú mať výčitky ani rodičia a zároveň bude dieťa spokojné,“ poradila M. Paulen.

Zdravé snacky pre deti z predajne Macík
Chcete deti odmeniť sladkým snackom? Vyberajte vždy tú najzdravšiu alternatívu.

Rodičom zároveň odporúča, vybrať vždy tú najzdravšiu možnú alternatívu. „Samozrejme, variť doma je určite najzdravšie, ale aj to v prípade, ak máme dobrý overený zdroj surovín, ktoré pri varení používame. To je tiež často problém, na ktorý sa snažíme upozorniť. Zároveň odporúčame vyhýbať sa surovinám, ktoré k nám cestujú cez pol sveta v nezrelom stave,“ doplnila. Ako ukázala jedna česká štúdia, neskoré zavádzanie zeleninových a ovocných príkrmov býva najčastejšou príčinou nedostatku železa a vitamínov potrebných pre rast a vývoj dieťaťa. Neodkladajte preto zoznamovanie sa detí s novými chuťami a potravinami a snažte sa im sami byť dobrým príkladom.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zdravie

Koľko vody by malo dieťa denne vypiť?

0
PR články

Fotokniha vašich ratolestí od Happy Foto

0
Inšpirácia

Bláznivé a veselé knižné tipy

Navigácia

Magazíny