Dovolenkové nástrahy – na čo si dať pozor?

Tešíte sa na moment, keď už konečne zbalíte celú rodinu, nasadnete do auta či na lietadlo a dva týždne budete mať svätý pokoj? Na každej dovolenke – a najmä na tej ďaleko od domova – však striehnu rôzne nástrahy,  ktoré môžu váš plánovaný oddych poriadne skomplikovať. Na čo si dávať pozor pri cestovaní a ako postupovať, ak nastane zdravotný problém?

Matka s dieťaťom v lietadle
Prvé problémy sa môžu vyskytnúť už pri cestovaní na dovolenku. Príznaky kinetózy sú nevľnosť, zvracanie či vyčerpanie.

Kinetóza

Už počas cesty za vytúženým oddychom sa môžu objaviť prvé komplikácie. Kinetóza postihuje veľa ľudí v lietadle, aute, autobuse či v priebehu dovolenky, napríklad pri plavbe loďou. Najúčinnejším prírodným prostriedkom je zázvor, po ktorom sa vám hneď uľaví. Doplníte ho napríklad aj tabletami z lekárne alebo z obchodu so zdravou výživou.

Úpal a prehriatie

Pobyt v teplom nevetranom prostredí spolu  s nedostatočným prísunom tekutín, môžu spôsobiť prehriatie. Obzvlášť nebezpečné sú jazdy v prehriatom aute bez klimatizácie alebo pobyt v obmedzenom priestore počas horúcich dní. Ak sa prejavia bolesti hlavy, malátnosť, potenie, bledosť a rýchly pulz, postihnutého uložte do tieňa, podložte nohy a podávajte tekutiny. Dieťa nevystavujte priamemu slnku.

Úpal je, na rozdiel od prehriatia, vyvolaný priamym pobytom na slnku. Môže postihnúť každého človeka, najčastejšie však novorodenca a deti medzi 4. a 5. rokom. Dieťa má horúčku, prípadne aj kŕče. Prvá pomoc je podobná ako pri prehriatí. Obom je ale nutné najmä predchádzať, a to dostatočným vetraním, príjmom tekutín, pokrytím hlavy a zamedzením neprimeraného pobytu na priamom slnku.

Dieťa v bazéne
Úpal v lete nieje ničím výnimočným, najdôležitejšia je teda dostatočná prevencia. Pitný režim a pokrievka hlavy sú najmä pre malé deti samozrejmosťou.

Infekcia a otrava

Práve na dovolenke môže byť lákavé objavovať nové chute a vyskúšať čo najviac tunajších špecialít. Exotická kuchyňa však môže byť pre náš žalúdok zradná. V turistických krajinách sa zvyšuje riziko infekcie z viacerých dôvodov. Či už zlé skladovanie potravín, nehygienické zásobovanie vodou a  nesprávne nakladanie s odpadmi – toto všetko môže spôsobiť podráždenie žalúdka a vznik infekcií. Vyhnite sa olúpanému ovociu, surovej zelenine či orezanému mäsu, ktoré boli vystavené muchám.

Vo všeobecnosti buďte pri surových potravinách prísni na ich vzhľad – čerstvý šalát je od pohľadu rozoznateľný od toho tri dni starého – a  dôverujte svojmu čuchu. Ak vám čerstvé potraviny voňajú, mali by byť v poriadku. Dospelým sa odporúča aj menšie množstvo domáceho alkoholu na ráno – pálenka pôsobí preventívne proti infekciám.

Hnačkové ochorenia sa spájajú aj so znečistenou vodou. Vo väčšine prípadov je prevarená voda najjednoduchším riešením v miestach s nedostatočnou hygienou. Ďalšou možnosťou ostáva balená voda, alebo filtrovanie. Pozor aj na miešané drinky, kde sa pridáva ľad. Ľad je väčšinou vyrobený z vody z vodovodu.

Hmyz a komáre

Asi najlepšou prevenciou sú dlhé nohavice a rukávy, a to najmä po zotmení alebo skoro ráno. Oplatí sa používať repelenty, ktoré používajú domáci. Pomôže vám aj olej z eukalyptu a mäty priepornej, čo sú účinné prírodné repelenty proti hmyzu a sú výbornou eko alternatívou. Pri bolestivom bodnutí pomáha priložiť na miesto ľad, čo zmierni opuch, alebo natrieť miesto chladivou masťou proti svrbeniu. Pomáhajú  aj antihistaminiká, ktoré zmiernia alergické prejavy.

Vytknutý členok, oškreté koleno

Ak cestujete s rodinou, pribaľte si elastický obväz. Takisto ľadové obklady prinášajú pri poranení úľavu. Pri vykĺbení určite doprajte pacientovi pokojový režim a ak by opuch neustupoval, vyhľadajte lekára. Otvorenú ranu vždy vyčistite a dezinfikujte.

Rozsypané tablety
Cestovná lekárnička s najdôležitejšími tabletkami pre prípad núdze.

Náš tip: Letná lekárnička

  • Liek na teplotu (paracetamol, ibuprofén), liek proti bolesti – analgetikum
  • Lieky na hnačku – napr. adsorbencium (Smecta) alebo črevné dezinfekcium (Endiex)
  • Liek proti alergickej reakcii po uštipnutí – antihistaminikum
  • Dezinfekčný prostriedok na povrchové poranenie
  • Náplaste, obväzy
  • Krém na ochranu pred UV-žiarením.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Detský šport Novinky

Je vaše dieťa pripravené pre športové súťaže?

0
Novinky Zaujímavosti Zdravie

Prevencia a prvá pomoc, ak sa dieťa topí

0
Novinky Rozhovor

Topmodelka Martina Krnáč Valková: Mám teraz materské obdobie

Navigácia

Magazíny