Šiesta choroba – ochorenie so záhadným názvom a vysokými teplotami

Je prirodzené, že počas chladnejších mesiacov dostáva imunita nášho dieťaťa zabrať. Okrem chrípok, angín či rôznych viróz, sa môžete stretnúť aj so šiestou chorobou. Toto hrozivo znejúce detské ochorenie, našťastie, nepatrí k tým vážnejším. Máva však zložitejšiu diagnostiku.

Šiesta choroba sa najčastejšie objavuje u malých detí do dvoch rokov. Často trápi batoľatá, ktorým sa prerezávajú očné zúbky. Tento proces dá organizmu malého dieťaťa riadne zabrať, a tak je ľahšie náchylné na rozličné ochorenia. Šiesta choroba je infekčné ochorenie, takže jej nositeľom je vírus.

Dieťatko s vyrážkami
Typický vonkajší prejav šiestej choroby sú vyrážky.

Na začiatku sú teploty

Šiesta choroba vaše dieťatko potrápi najmä vysokými teplotami. Zvláštne je, že im nič nepredchádza. Malý pacient nemá predtým žiadnu nádchu alebo kašeľ, jednoducho sa mu z ničoho nič zvýši teplota. Horúčky zvyknú byť veľmi vysoké a často sú jediným príznakom tejto choroby. Typické je, že majú aj náhly odchod. Horúčka máva kolísavý priebeh a po zábaloch zvyknú klesnúť a znova sa vrátiť. Dôležitým znakom tejto choroby je fakt, že dieťa nemá žiadne iné príznaky ako nádcha, kašeľ, hnačka či zvracanie.

Bábätko s dekou plače
Vaše dieťatko pri šiestej chorobe potrápia veľmi vysoké teploty, ktoré niekedy siahajú až na 40° C.

Na rad prídu vyrážky

Keď si rodič vydýchne, že teploty ustúpili, objaví sa ďalší typický prejav šiestej choroby – vyrážky. Výsyp býva vo forme maličkých červených vyrážok, spravidla na hrudníku, končatinách a krku. Vyrážka má priemer 2 – 5 mm, nesvrbí a pri zatlačení bledne. Nie je nijako nebezpečná, dieťatko nebolí a nie je potrebné ich natierať. Červené fliačky zvyčajne zmiznú do dvoch dní a dieťa je opäť zdravé.

Práve tento výsyp zvykne rodičov poriadne vystrašiť. Šarlach či osýpky sa prejavujú však inak vyzerajúcimi vyrážkami. Ďalšie príznaky, ktoré toto ochorenie môžu a nemusia sprevádzať, sú podráždenosť, nechutenstvo, nespavosť, ktoré sú zapríčinené najmä vysokými teplotami alebo zdurenie uzlín v oblasti hlavy a krku.

Batoľa v modrej perinke
Hovorí sa, že deti rastú s chorobami. V dnešných časoch už, našťastie, mnohé z nich nespôsobujú žiadne väčšie komplikácie.

Kedy navštíviť lekára

Šiestu chorobu vieme dostať pod kontrolu aj v domácom prostredí. Dôležité je udržiavať teplotu pod 38, 5°C, nakoľko vyššie hodnoty začínajú byť najmä pre malé bábätká nebezpečné. Podávať môžeme paracetamolové alebo ibuprofenové prípravky, nie však Acylpyrín. Deťom po jeho užití môžu nastať značne rozsiahle komplikácie. Teplotu môžeme znižovať aj zábalmi a sprchou. Dôležitý je pravidelný príjem tekutín, nakoľko tie sa potením z tela dostávajú von veľmi rýchlo. Tekutiny by mali byť izbovej teploty.

Lekára by ste mali navštíviť, pokiaľ má obdobné komplikácie dieťa do 1 roku života a takisto ak sa vám žiadnymi dostupnými prostriedkami nedarí teplotu stlačiť pod 38, 5 °C. Lekársku pomoc vyhľadajte aj vtedy, ak dieťa odmieta tekutiny, má suchý jazyk a nechce močiť viac ako 6 hodín. Nebezpečné môžu byť kŕče z teploty. Pokiaľ sa vyskytne takáto komplikácia, okamžite volajte rýchlu zdravotnú pomoc.

Zdravotná sestra vyšetruje dieťa fonendoskopom
Lekára je potrebné navštíviť najmä vtedy, keď teplota vášho dieťaťa nechce klesnúť pod 38, 5°C.

Dôležitá je správna diagnóza

Na liečbu šiestej choroby nie sú potrebné antibiotiká. Nemali by žiaden účinok, nakoľko nejde o bakteriálne ochorenie. Mnoho lekárov však nasadzuje tento druh liečby preventívne, a to by v tomto prípade spôsobilo oveľa viac škody ako úžitku. Veľakrát sa stane, že keď u dieťatka nakazeného šiestou chorobou ustúpi teplota a objavia sa spomínané vyrážky, lekári to vyhodnotia ako alergickú reakciu na podávané antibiotiká. Táto nesprávna dedukcia môže sťažiť antibiotickú liečbu dieťaťa v budúcnosti, nakoľko kvôli zle diagnostikovanej alergii mu nemôžu podať požadovanú liečbu.

Šiesta choroba nie je nové ochorenie, vie sa však o ňom pomerne málo. Dôležité je mať na pamäti, že pokiaľ vaše dieťa nemá žiadne príznaky ako kašeľ, hnačku či zvracanie, nie je vždy potrebná liečba antibiotikami. Dožadujte sa vyšetrení, ktoré vášmu dieťaťu prináležia.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Inšpirácia Novinky Zaujímavosti

5 tipov pre dokonalú detskú izbu

0
Novinky PR články Zaujímavosti

Vianočné trendy 2017 prajú prírodným motívom

0
Cestovanie Novinky Výchova

Dovolenka s deťmi na Slovensku? Pripravte sa na parádne zážitky

Navigácia

Magazíny