Ako oslavujú Veľkú noc deti vo svete?

Veľkú noc vnímame hlavne prostredníctvom detí, ktoré majú zážitok z našich slovenských zvykov ako šibanie či polievanie vodou. Ako však prežívajú Veľkú noc deti v iných štátoch? V anglosaských krajinách hľadajú čokoládové vajíčka ukryté v tráve, v severských krajinách sa zase prezliekajú za čarodejnice.

Rakúsko

Typické sú veľkonočné trhy v uliciach. Na Veľkonočný pondelok hľadajú deti ozdobené vajíčka ukryté v záhradách. Schoval ich tam veľkonočný zajac – Osterhase. Táto tradícia pretrváva už od 17. storočia. Podľa legendy Osterhase sľúbil deťom, že ak vydržia pôstne obdobie, prinesie im darček v podobe čokoládových vajíčok. Takisto sa s dospelými hrávajú hru vo dvojiciach, pri ktorej si hádžu vajíčka uvarené natvrdo. Víťazom súboja je ten, komu vajíčko zostane celé. V rakúskych rodinách je obľúbené aj pukanie vajíčok. Hráči stojaci proti sebe ťukajú uvarené a nafarbené vajíčka špičkami, kým škrupinka jedného z nich nepovolí. Víťazom je ten s neporušenou škrupinkou. V južnom Tirolsku zase dostávajú deti na Veľkú noc od svojich krstných rodičov tzv. fochaz – chlieb v tvare kuriatka alebo zajačika zo sladkého kysnutého cesta.

Hľadanie vajíčok v tráve
Hľadanie sladkostí v záhrade je typické pre nemecky a anglicky hovoriace krajiny.

Švajčiarsko

V každom regióne Švajčiarska sa Veľká noc oslavuje trocha inak. Veľkonočné vajíčka tu rovnako ukrýva veľkonočný zajac alebo netradične kukučka. Deti potom na Veľkonočný pondelok hľadajú slamené hniezdo s vajíčkami v záhrade alebo v priestoroch domu. Pred Veľkou nocou sa často koná obecné alebo komunitné gúľanie či hľadanie vajec, ktoré sprevádza dobrá nálada. Tradičným švajčiarskym zvykom, ktorý má deťom priniesť vreckové, je hra Zwänzgerle. Uvarené a nafarbené vajíčko sa dospelí pokúšajú rozbiť hodenou mincou. Mincu hádžu z primeranej vzdialenosti a pokiaľ minú a vajce zostane nedotknuté, dieťa si mincu môže nechať.

Nemecko

V niektorých častiach Nemecka sa v sobotu večer pália vianočné stromčeky ako symbol definitívneho odchodu zimy. Zvyk pálenia ohňov tvz. Osterfeuer pochádza ešte z čias pred Kristom. Okrem tradičného hľadania vajíčok v tráve od Osterhase hľadajú deti v niektorých častiach kraslice od veľkonočnej líšky – Osterfuchs. Inde zajaca nahrádza kohút, veľkonočné kuriatko alebo bocian. Takisto sa tu hrávajú hry s ťukaním vajíčok špičkami. V severnom Nemecku je obľúbené gúľanie vajíčok pod názvom Eiertrüllen. Deti milujú aj súťaženie a púšťajú vajíčka piesočnými pahorkami z kopca. Zvíťazí ten, ktorého vajíčka sa dokotúľa vcelku.

Mama s dcérou maľujú kraslice
S maľovanými kraslicami hrávajú v Nemecku rôzne hry.

Taliansko

Sviatky sa začínajú raňajkami v rodinnom kruhu. Počas nich deti dostávajú vo farebnom papieri zabalené veľké čokoládové vajíčka. Na Veľkonočný pondelok si rodiny robia popoludní pikniky v prírode, športujú a maškrtia, alebo chodia len tak na prechádzky. Aj z toho je vidieť, že rodina predstavuje v talianskej spoločnosti najdôležitejšiu jednotku. Veľkonočný pondelok nazývajú Pasquetta, čo je zdrobnenina od ich výrazu pre Veľkú noc „Pasqua“. Na žiadnom stole vtedy nechýba typický kysnutý koláč Colomba v tvare holubice.

Francúzsko

Francúzske deti nepoznajú šibačku ani oblievačku. Namiesto toho hľadajú schované vajíčka a čokoládové figúrky. Tento zvyk sa spája s pekným príbehom – na Zelený štvrtok zmĺknu všetky zvony, lebo odlietajú na požehnanie do Ríma. Vracajú sa späť so sladkosťami pre dobré deti, ale keďže im popadali, deti ich teraz musia hľadať v tráve. Čokoládové figúrky majú preto podobu vajíčok, zajačikov, kuriatok aj zvonov.

Fínsko

Fínsko je protestantská krajina a oslavy Veľkej noci sú odlišné ako ich poznáme z kresťanských krajín. Vychádzajú z pohanských praktík. Deti počas sviatkov chodia po domoch, hľadajú ukryté vajíčka, spievajú pri tom koledy a dostávajú sladkosti. Vajíčka bývajú buď uvarené natvrdo a zafarbené, alebo čokoládové. Podľa legendy medzi Veľkonočným piatkom a nedeľou lietajú čarodejnice a prebúdzajú sa trollovia, takže súčasťou osláv sú aj príbehy o nich. Deti sa za ne pri koledovaní prezliekajú a atmosféra pripomína skôr Halloween. Na Veľkú noc koledujú nielen chlapci, ako u nás, ale aj dievčatá.

Fínske deti prezlečené za čarodejnice
Veľká noc vo Fínsku pripomína skôr Halloween.

Švédsko

Aj Švédi spájajú Veľkú noc so strigami. Deti prezlečené za veľkonočné strigy v dlhých sukniach, so šatkami na hlavách s tvárami namaľovanými načerveno roznášajú maľované vajíčka. Za tie dostávajú sladkosti. Namiesto korbáčov majú metly z brezového prútia s farebnými pierkami na konci, s ktorými šibú. Domácim zvonia pri dverách, alebo im pod ne podstrčia veľkonočný list s veršíkom a obrázkom čarodejníc. Veľká noc „Paskdagen“ je predovšetkým sviatkom vítania jari a prebúdzania prírody. Obľúbenou hrou je kotúľanie natvrdo uvarených vajec, ktorými sa snažia zasiahnuť ďalšie vajcia v rade na zemi.

Dánsko

Táto severská krajina má svoju špecifickú tradíciu, ktorú by sme inde nenašli. Deti píšu niekoľko týždňov pred sviatkami listy, ktoré posielajú kamarátom alebo členom rodiny s vloženou snežienkou ako symbolom jari. Tzv. prekáračkové listy majú vystrihnuté vzory a ornamenty. Posielajú sa anonymne, podpis tvorí len toľko bodiek, koľko písmen má meno autora. Adresát potom háda, kto mu list poslal. Ak uhádne, dostane za odmenu čokoládové vajíčko. Ak nie, dlhuje ho odosielateľovi. Aj tu sa teší obľube veľkonočný zajačik, ktorý schováva v záhrade vajíčka. Hľadá ich celá rodina.

Dievčatko píšuce list
Písanie prekáračkových listov je dánskou špecialitou.

Írsko

Vajíčka, ktoré v Írsku sliepky znesú na Veľký piatok, sa označia krížikom a každý člen rodiny musí na Veľkonočnú nedeľu zjesť aspoň jedno takéto vajíčko, vrátane detí. Potom idú spolu s dospelými tancovať do ulíc, pričom tanečníci medzi sebou súťažia. Ako inak, o koláč. Nedeľa sa končí slávnostnou večerou, počas ktorej sa deťom dávajú vajíčka. V Írsku tiež hrávajú hru s vajíčkom, ktoré musia gúľať pomocou paličky alebo lyžice čo najrýchlejšie do cieľa.

Litva

V Litve je Veľká noc jedným z najvýznamnejších sviatkov v roku. Deti, ktoré boli celý rok poslušné, dostanú vyfarbené vajíčka, neposlušné deti len jedno vajíčko, aj to biele. Roznáša ich jeden zo symbolom Veľkej noci „Velyku Senelé“, v preklade veľkonočná babka. Tá podľa legendy jazdí na veľkonočnom kočiari ťahanom nie koňmi, ale zajačikmi.

USA

Aj tu deti hľadajú vajíčka ukryté v dome alebo v záhrade a robia tzv. poľovačku na vajíčka – Egg Hunt. Na rozdiel od nemecky hovoriacich krajín, kde ich nosí zajac, vajíčka v USA nosí králik. Rodiny spoločne zdobia kraslice, ktoré rodičia v sobotu ukryjú, aby ich deti v nedeľu ráno hľadali. Pri tom ich zvyčajne naháňa niekto z dospelých. Vajíčka sa zberajú do veľkonočných košíčkov alebo klobúčikov s kvetmi. Ten, kto nájde a nazbiera najviac vajíčok, ich vymení za košík plný čokolády a hračiek.

Čokoládový bilby z Austrálie
V Austrálii nahradil veľkonočného zajaca vačkovec bilby.

Austrália

Veľkonočné zvyky sú tu podobné ako v anglosaských krajinách, aj v Austrálii sa udomácnil zvyk hľadania ukrytých vajíčok. Deti hľadajú sladkosti na veľkonočnú nedeľu a nájdené dobroty si navzájom vymieňajú.  Nie sú však od veľkonočného zajaca „Easter Bunny“, pretože králiky Austrálčania považujú za škodcov. Kraslice tu posledné roky nosí veľkonočný vačkovec, ktorého volajú Bilby. Ide o bandikuta králikovitého, roztomilé austrálske zvieratko s dlhými ušami. Čokoládové zajačiky sú stále v obchodoch dostupné, ale už niekoľko rokov funguje kampaň za to, aby zajkov nahradil bilby.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Zdravie

Čaj pre zdravie celej rodiny

0
Zdravie

Doprajte svojmu bábätku masáž

0
Novinky Zdravie

Ekologické čistenie domácnosti s dieťaťom

Navigácia

Magazíny