Nezabúdajte na jemnú motoriku

Deti sa vďaka hračkám nielen zabávajú. Spoznávajú svet, učia sa, rozvíjajú svoje schopnosti a zručnosti. Ešte v predškolskom veku je dôležité, aby si deti rozvíjali jemnú motoriku. Uchopovanie malých predmetov a manipulácia s nimi deťom neskôr uľahčuje písanie, ale aj iné školské aktivity. V ére tabletov by sme nemali zabúdať na skutočné hračky, ktoré detičkám pomáhajú pri rozvoji.

Úchopový reflex bábätka, ktorý prevláda v prvých troch mesiacoch, sa neskôr rozvíja. Dieťatko si samo vyberá spôsob, akým predmety chytí. Postupne stále viac a viac ovláda svoje pršteky a predmety vie nielen uchopiť, ale aj pustiť. Jemné svaly na detských rúčkach však treba cielene rozvíjať a našich drobcov motivovať k rôznym hrám.

Všetko sa začína hrou

Deti sa najrýchlejšie učia pri hre, ktorá ich baví. Skladanie stavebníc, kreslenie, navliekanie korálikov a veľa iných hier vyžadujú sústredenie a jemné uchopovanie. Detské pršteky musia “zmäknúť” a na to sú jednoduché hračky ako stvorené. Možno sa zdá, že deti sa iba hrajú, ale ony si zároveň všetky nové informácie zapamätávajú a zbierajú skúsenosti. Postupne predmety nechytajú celou dlaňou, ale prichádzajú na to, že existujú rôzne iné techniky úchopu.

Jemná motorika a hry
Existuje množstvo hier na rozvoj jemnej detskej motoriky.

Každé správne uloženie kociek deťom prináša radosť a motivuje ich k pokračovaniu v hre. Stavebnice navyše stimulujú detskú fantáziu a podporujú ich kreativitu. Pri stavebniciach nejde iba o mechanické ukladanie kociek. Deti vidia svet svojimi detskými očami a z jednoduchej stavebnice dokážu postaviť originálne budovy, postavičky či autíčka.

Každodenné činnosti

Jemná motorika detí sa dá rozvíjať aj pri každodenných aktivitách. Keď sa dieťatko učí samo papať a chytá lyžičku, keď si umýva zúbky či zaväzuje šnúrky na topánočkách alebo otvára všetky dvierka na nábytku. Nechajte deti vykonávať tieto, ale aj iné činnosti samostatne. Deti sú prirodzene zvedavé, chcú všetko vyskúšať a nové veci sa učia s radosťou. Pre dospelých sú už tieto úkony samozrejmé a robíme ich bez toho, aby sme sa nad nimi zamýšľali, no deťom prinášajú mnoho radosti.

Jemná motorika a každodenné činnosti
Deti sa zdokonaľujú aj pri každodenných činnostiach.

Skúste to kreatívne

Vytvorte si s deťmi vlastné dekorácie, lepte, strihajte, dovoľte im vykrajovať cesto alebo pomáhať pri upratovaní. Deti rady napodobňujú dospelých a cítia sa dôležito, keď im dovolíte vykonávať domáce práce. Alebo ich zapojte do jarných prác v záhrade. Malých záhradníkov môžete potešiť vlastnou záhradkou, o ktorú sa budú starať.

Jemná motorika a záhrada
Vypestujte si s deťmi vlastnú záhradku.

Vďaka takýmto hrám a činnostiam sa rozvíja nielen jemná motorika. Deti získavajú poznatky o svete a jeho fungovaní, ktoré sa im v budúcnosti určite zídu. Možno narobia ešte viac neporiadku, ktorý budete musieť upratovať, ale za tú detskú radosť to stojí.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zdravie

Čo robiť, keď dieťa bolí bruško

0
Inšpirácia Novinky Rozhovor

Nepodceňujte novorodencov, radí Miriam Šmahel Kalisová

0
Varíme deťom Zdravie

Varíme rýchle a zdravé detské kaše

Navigácia

Magazíny