Martina Paulen je dôkazom toho, že keď je človek zanietený pre dobrú vec, neexistuje žiadna prekážka, ktorú by nedokázal prekonať. V rozhovore nám prezradila, ako sa dá skĺbiť materstvo s plnením si sna, aká dôležitá je kvalitná strava malých detí, akými ekologickými zásadami sa riadi ich domácnosť a aké ambície má jej predajňa Macík.
Ako ti rodičovstvo zmenilo život?
Život rodiča ma úplne zmenil. Prišli naše deti a všetko bolo zrazu iné, samozrejme v dobrom. Pravdou je, že menej spím, cvičím, už takmer nežúrujem a neriešim zbytočnosti a okolie a občas už ani samú seba. Zato mám v sebe viac lásky, pochopenia, trpezlivosti, cítim sa naplnená a vďačná a každý deň sa vďaka svojim deťom niečo nové naučím. Nebola som príliš rodinný typ. O tom svedčí aj moje neskoršie materstvo.
Je ťažké kombinovať materstvo a prácu alebo si si našla už povestný balans a zvládaš bez problémov oboje?
Začiatky boli jednoduché. Mala som jedno dieťa a jeho výchovu nebolo extra ťažké skĺbiť s prácou. Keď spal, pracovala som alebo mi ho niekto na pár hodín postrážil. Najradšej bol v šatke, spomínam si, že som mohla sedieť pri počítači celé hodiny. Keď sa však narodila dcéra, môj časový priestor sa dosť obmedzil. Každé dieťa spalo v inom čase, stráženie pre dve deti nebolo už také dostupné a vtedy som si musela nájsť nový spôsob, ako si efektívne zorganizovať čas.
Ako si to nakoniec vyriešila?
Dnes zvládam bez problémov oboje. Dôležité bolo oddeliť pracovný čas a čas strávený s deťmi. Keď pracujem, venuje sa im niekto iný. Dni, kedy som s nimi doma, sme len my a toto je náš spoločný čas. Nevybavujem žiadne maily, pracovné telefonáty zdvíham len nevyhnutne a sociálne siete v tom čase tiež vôbec neriešim.
Vieme, že si zakladateľkou predajne Macík, obchodíku s detskou stravou či kozmetikou bez umelých prísad. Vieš našim čitateľom priblížiť trocha viac, čomu sa venujete?
Ponúkame deťom zdravšiu alternatívu príkrmov, umelého mlieka, „snackov“ alebo doplnkov ako sú sklenené fľaše, kaučukové cumle, jednorazové plienky rozložiteľné v prírode či kozmetiku bez zbytočných prísad. Aby bol balík kompletný, rodičom ponúkame aj poradenstvo, hlavne maminám prvorodičkám, ktoré majú množstvo otázok ohľadom mliek a príkrmov. Dôležitý je pre nás priamy kontakt so zákazníkom. Pri tomto type potravín je to kľúčové. Zameriavame sa na deti do 3 rokov, kedy je najdôležitejšie dbať na ich jedálniček.
Aké máš ambície ohľadom Macíka?
Určite je potrebné sfunkčniť náš eshop, aby sme otvorili dvere aj zákazníkom mimo Bratislavy. Hlavne kvôli mliekam a príkrmom. Neustále rozširujeme naše tovarové portfólio, čomu sa veľmi teším, pretože v tomto trende by som aj naďalej rada vytrvala, hlavne s úplnými novinkami na našom trhu. Veľkou ambíciou sú aj rôzne podujatia, ktorých by sme sa chceli zúčastňovať viac a viac, aby sme prichádzali do kontaktu s ďalšími mamičkami a mali sme možnosť ukázať, že existuje aj zdravšia cesta. V pláne sú taktiež aj ďalšie predajne.
Máš pocit, že sa Slovensko posúva vpred v oblasti zdravej a kvalitnej detskej stravy?
Áno, to určite áno. Ponuka je oveľa širšia, i keď väčšina ponúkaného sortimentu pochádza zo zahraničia. Čo som si mala možnosť všimnúť, už aj niektoré škôlky ponúkajú zdravšiu stravu, čomu sa veľmi teším.
Prečo je podľa teba dôležité klásť dôraz na kvalitu stravy práve malých detí?
Je to čas, kedy máme šancu v nich vytvoriť zvyk na zdravšie jedlá. Ak ich necháme jesť ryžu s mäsom v reštaurácii, už len veľmi ťažko zjedia ryžu uvarenú na vode a mäso na pare. Vidím to teraz doma na synovi. Ak je niečo výraznejšie dochutené, odmieta to zjesť. Týka sa to aj sladkých koláčov. Babka mu skúša ponúknuť, čo napečie, ale on to len ochutná a odmietne.
Vtedy si hovorím, že to stálo za to. Vytvoril si návyk a prirodzene odmieta to, čo doteraz nebolo súčasťou jeho jedálnička. Ale samozrejme hlavným dôvodom je fakt, že to vôbec nepotrebuje. V tomto veku treba dbať na výživné jedlá, ktoré majú pre nich prínos a tiež jesť veľa ovocia a zeleniny.
Vidno, že zdravotné benefity máš v malíčku. A kde sa v tebe zrodila myšlienka ekologickejšieho zmýšľania?
Začalo sa to asi prvým tehotenstvom, možno ešte chvíľu predtým. Už viac ako 10 rokov som celiatička s intoleranciou laktózy. Čiže som sa prirodzene viac pohybovala v bio obchodoch ako v hypermarketoch. Keď som otehotnela, tak nejako prirodzene som rozširovala svoj záujem aj o detské témy v tomto smere. Som z malého mesta, kde väčšina ľudí chová hydinu alebo prasiatka. Zároveň majú všetci veľké záhrady, kde pestujú ovocie a zeleninu. Takže toto mám v sebe od detstva. Viem, ako majú chutiť paradajky.
Baví ťa robiť ekologickú osvetu? Nie sú pretrvávajúce negatívne pohľady na vegánstvo či celkovo zdravší spôsob stravovania a žitia pre teba vyčerpávajúce?
Baví ma to a ešte ako veľmi! Žijem tým aj doma a už teraz niekedy pekne leziem na nervy. 🙂 Keď však niečomu veríte, žijete tým naplno. Občas sa mi veru nepáči, keď mi muž doma povie, že mal na obed kebab. Čo sa týka negatívnych pohľadov, veľmi sa s tým nestretávam. Ale to je asi aj preto, lebo ľudia, ktorí nás vyhľadávajú, sú rovnako naladení. Vedia, že u nás nenájdu to, čo v hypermarkete. Tam naopak chodí druhá cieľová skupina s tými negatívnymi pohľadmi. Keď v tom žijete, je normálne, že sa obklopíte ľuďmi, ktorí žijú rovnako.
Akými ekologickými zásadami sa riadi vaša domácnosť?
Základom je, že nekupujeme zeleninu a ovocie, ktoré nie sú lokálne, rovnako tak mäso. Preferujeme slovenskú výrobu, či už potraviny, alebo kozmetiku. Ak je produkt dostupný v plaste aj v skle, kúpim si ho určite v skle. Na kávu nosím pohár so sebou a aj sklenenú fľašu na vodu.
Separujeme odpad, dokonca máme aj kompost. Na zeleninu máme vlastné vrecká a nakupujeme s vlastnou taškou. Ale to mám pocit, že už robí, našťastie, skoro každý. V poslednom čase sa snažíme venovať aj „slow fashion“ trendu. O zero waste cestu sa pokúšam tiež, ale podľa mňa málo. Stále generujem veľa odpadu na môj vkus.
Máš nejaký „tajný“ rodičovský tip, o ktorý by si sa vedela podeliť s našimi čitateľmi?
Ja viem, že je to nevďačná téma, ale je to dojčenie. Ak by som o tom vedela ako prvorodička viac, určite by sa mi podarilo dojčiť aj syna. Pri dcére som už bola skúsenejšia a išlo to jednoducho. Dnes už viem, že všetko je možné, treba k tomu len správne nastavenie a vedomosti.
A ak to už z nejakého dôvodu predsa len možné nie je, dôležité je vybrať si tú najlepšiu náhradu pre bábätko. Naozaj si o mliečku prečítajte toho čo najviac. Je to strava, ktorú dieťatko papá prvé mesiac v podstate stále. Mali by sme vedieť, čo obsahuje, v akej miere, aké zloženie je pre neho prospešné a naopak, čo by v ňom nemalo vôbec byť.
A aby som nezabudla, nezanedbávajte signály, ktoré nám bábätko dáva. Toto mi tiež na začiatku unikalo. Riešila som plač ako bolesť, a pritom to bolo takmer vždy o mojom zlom rozpoložení. Spokojná matka = spokojné dieťa.
Čo by si na záver poradila mamičkám, ktoré si chcú plniť sny počas materskej dovolenky?
Ak je to niečo, čo vás napĺňa a dáva to zmysel nielen vám, určite to stojí za to. Toto obdobie materskej/rodičovskej dovolenky je správna chvíľa, kedy to skúsiť. Ak to nevýjde, môžete sa vrátiť po rokoch do pôvodnej práce. Ale dôležité je veriť svojmu cieľu a nevzdávať sa, obklopiť sa správnymi a šikovnými ľuďmi, ktorí vidia rovnaký cieľ ako vy.
Úskalia sú najmä čas a jeho správna organizácia. Každá mamička nerada odkladá svoje dieťa alebo má výčitky, keď čas s dieťaťom netrávi plnohodnotne. Toto si treba hneď na začiatku ošetriť, inak budete mať pocit, že nerobíte poriadne ani úlohu matky, ani zamestnanca. Nič iné vám v ceste nestojí.