Túžba po krásnej postave je v každej z nás. Len máloktorá žena počas svojho života nevyskúšala nejakú tú zaručenú diétu, tukožrúcku polievku či hladovku. Makanie vo fitku síce prináša ovocie, ale je to drina. S príchodom prvého dieťaťa sa sen o dokonalej figúre častokrát končí. Mamička Oľga je však živým dôkazom, že telo modelky je možné získať aj na materskej dovolenke.
Mamička ako každá iná
Oľga má 28 rokov, pochádza z Banskej Bystrice a už rok je mamou malého Riška, ktorému sa venuje na plný úväzok. Pred pôrodom aktívne blogovala a zabávala budúce matky svojimi postrehmi z tehotenstva. Nás však dostala niečím iným, a to dokonale vyšportovanou postavou už polroka po pôrode. Jej (nielen) fitness pokroky môžete sledovať na Instagrame pod menom Olichrumblog.
Tehotenstvo plné čokolády
Oľga nikdy nepatrila medzi milovníčky športu. Ako sama vraví, ona a šport nejdú dokopy a povinnému telocviku sa vyhýbala ako čert krížu. Cvičiť začala až neskôr, no nikdy jej to nevydržalo dostatočne dlho. Dôvodom boli aj opakujúce sa zdravotné problémy. Keď už bola rozhodnutá začať nanovo a poriadne zistila, že je tehotná.
„Áno, tehotenstvo nie je choroba, dá sa počas neho cvičiť, ale Riško bol celý čas dosť nízko uložený a doktor mi vyslovene odporúčal len krátke prechádzky a pravdupovediac, s ohľadom na extrémne teplé leto mi to vyhovovalo a boli dni, kedy som nevystrčila nos z bytu.“ Spomína Oľga na obdobie tehotenstva.
Nezostávalo jej teda nič iné, len sa so zákazom pohybu zmieriť a vyťažiť z toho to pekné. Nasledujúcich 9 mesiacov si začala užívať bez výčitiek. Veľa jedla a sladkému nehovorila nie. „V období môjho tehotenstva bola tehotná aj jedna z instafitmums Sarah Stage, hovorila som si, že fíííha, super a zajedala som to čokoládou“, hovorí Oľga, ktorá verila, že kilá pôjdu po pôrode dole samé. Obavy prišli ku koncu tehotenstva keď ručička na váhe ukazovala o 26 kilogramov viac.
Kočíkovanie spaľuje kalórie
Cvičenie u Oľgy nebolo nijak plánované. Prvé kilá doslova „vykočíkovala“, veď na prechádzkach s malým strávila až 5 hodín denne. Po niekoľkých týždňoch zatúžila po zmene a po skoro roku ničnerobenia si obula bežecké tenisky. Na jej veľké prekvapenie sa zlepšila aj v čase. Kilometer odbehla za menej ako 6 minút, pričom pred tehotenstvom jej to trvalo o 2 minúty viac.
Kočíkovanie a nosenie malého jej pomohlo aj s kondičkou. Pohyb sa stal Oľginým spoločníkom nielen cez týždeň. Víkendy s mužom si spestrovali výletmi aj športom. Také bežkovanie s niekoľkomesačným bábätkom vám da viac, ako akýkoľvek kondičný tréning.
Šťastná mama, šťastné dieťa
Mnoho mamičiek na materskej je frustrovaných z náhlej zmeny životného štýlu. Bábätko prináša do života kopec radosti, no dôležité je vedieť nájsť si čas sama pre seba. Po polroku od pôrodu začala Oľga cvičiť cielene a s trénerom. Momentálne jej cvičenie zaberá 4 hodiny týždenne a počas jej neprítomnosti sa o malého stará babka.
„Zo začiatku to bolo ťažké, prísť do fitka, ísť si zabehať a vypnúť a namyslieť na malého, čo robí a či neplače..teraz to už dokážem, niekedy sa pristihnem, že za tú hodinu na neho ani nepomyslím, ale akonáhle už sedím v aute, plná endorfínov z cvičenia, neviem sa ho dočkať a teším sa na náš deň.“
Práve endorfíny po cvičení vás nakopnú do nového dňa s bábätkom. Pohyb prináša do života energiu a aj bežné problémy s dieťatkom dokážete riešiť s chladnou hlavou.
Dieťa na prvom mieste
Mnoho matiek sa bojí cvičiť kvôli dojčeniu. Oľga, ktorá svojho syna stále dojčí to však vyvracia: „Už na začiatku som si povedala, že ak by cvičenie išlo na úkor môjho dieťaťa, straty mlieka a podobne, okamžite s tým končím. Čo sa týka chuti mlieka pri cvičení – áno, viem, že sa riešilo, že kyselina mliečna, ktorá sa tvorí pri svalovke môže mať za príčinu zmenu jeho chuti, ale mne sa nič podobné nestalo.
Dokonca som čítala o výskume, ktorý mal potvrdzovať, že deťom bezprostredne po športe nechutí materské mlieko, vraj to ale bolo spôsobené tým, že matky kojili okamžite po športovej aktivite, bez toho aby sa osprchovali- bábätkám navadila teda zmenená chuť mlieka ale pot- slaná príchuť na bradavkách.“
A čo by poradila mamičkám, ktoré sa nevedia k cvičeniu odhodlať? „Nech to nesilia. Ak nemajú chuť nemajú tú správnu motiváciu, asi ešte nie sú pripravené. Možno potrebujú energiu na niečo iné. Ja mám na sebe odskúšané, že čím viac sa hýbem, tým viac vládzem, mám viac energie, lepšie zvládam deň. Na niekoho možno funguje dobré jedlo, pospať si o pár minút dlhšie no a ja sa teším na tréning alebo na beh.“
Tip na obľúbený cvik
Oľgin tip nás vôbec neprekvapil! Sú ním drepy. Predné drepy sú perfektné na precvičenie nielen zadku ale aj brušných svalov a celého tela vôbec. Ich výhodou je, že sú časovo nenáročné a dajú sa robiť v pohodlí domova. Ideálne pre mamičky na materskej! Hneď ako bábätko zaspí, vyskúšajte pár sérií. Ak to nevzdáte, už po pár týždňoch uvidíte prvé zmeny.