Bude raz meno pre bábätko určovať generátor mien?

Jedna z najkrajších otázok, keď sa žena dozvie o svojom tehotenstve je, ako sa bude bábätko volať. V niektorých rodinách je dedenie mena po rodičoch tradíciou. Iní v snahe dať dieťaťu originálne a moderné meno, siahajú po cudzojazyčných krstných menách. Snaha o jedinečnosť priviedla doktoranta zo Standforskej univerzity k nápadu vytvoriť generátor mien pre bábätká.

Vyberáte meno pre bábätko? Nezabudnite na to, že ho bude mať na celý život. Môže dokonca ovplyvniť psychiku dieťaťa a poznačiť ho tým na celý život. Len si spomeňte, aké rôzne rýmovačky vedeli deti v škole vymýšľať, len aby sa posmievali spolužiakovi s odlišným a netradičným menom.

Krstné mená a ich obmedzenia

Ak nechcete privodiť vášmu potomkovi traumu z jeho mena už v rannom detstve, myslite na to, že sa musí hodiť k priezvisku. Z nevhodnej kombinácie môže vzniknúť nelichotivá prezývka na zvyšok života. Rovnako by sa meno malo ľahko vyslovovať. Určité obmedzenia pri výbere mena pre bábätko nám nastavila aj naša legislatíva.

Vyberáme meno pre bábätko
Obľúbeným menám pre deti už niekoľko rokov kraľujú Sofia a Jakub.

Meno ako z Hollywoodu

Tento globalizácie neobišiel ani mená pre deti. Aj slovenské bábätká sa môžu pýšiť menami ako Mia, Zoe, Noah či Damon. Stačí len, ak preukážete, že toto meno v zahraničí existuje a používa sa. A tak sa vaša dcérka môže pokojne volať Apple, podľa najstaršieho potomka herečky Gwyneth Paltrow a speváka Chrisa Martina. Slovenská verzia tohto mena „Jabĺčko“, by vám na našich úradoch neprešla.

V Spojených štátoch bola minulý rok najpopulárnejším menom pre dievčatko Sophia. U nás toto meno vyhralo tiež, ale v jeho slovenskej verzii Sofia. Pozrite si aké mená dávali bábätkám na Slovensku rodičia v roku 2016:

Najobľúbenejšie mená pre deti v roku 2016
Zdroj: Mackoviahracky.sk

Tradícia dedenia

Podľa Miloslavy Knappovej, autorky knihy „Ako sa bude volať vaše dieťa?“, hrajú stále významnú úlohu pri výbere mena rodinné zvyklosti. V niektorých rodinách je zakorenenou tradíciou dedenie mien pre prvorodených synov alebo dcéry a táto sa zachováva z pokolenia na pokolenie. V šľachtických rodinách sa kedysi volal prvý syn po starom otcovi, druhý po krstnom otcovi a tretí po otcovi. Pri dcérach to bolo podobne.

Krstné meno kedysi prezrádzalo váš pôvod, či ste z mesta alebo vidieka. V 80. rokoch 20. storočia sa dokonca určité mená objavovali v súvislosti s profesijnými skupinami. Podľa prieskumu sa meno Matej nadpriemerne vyskytovalo u otcov pracujúcich v oblasti vedy, rodičia pracujúci v zdravotníctve mávali najčastejšie Alžbetku.

Deti môžu mať aj nezvyčajné mená
Netradičné meno pre dieťa môže viesť k jeho výnimočnosti.

Generátor krstných mien

V snahe vybrať originálne mena pre svojho potomka, budú možno ľudia v budúcnosti ochotní pomenovať ho menom vygenerovaným softvérom! S podobným nápadom prišiel doktorand Andrej Karpanthy zo Standfordskej univerzity. Dal dohromady 8 tisíc aktuálne používanie mien pre bábätká. Softvér sa s nimi „pohral“ a vytvoril kolekciu, z ktorej až 90 % boli úplne nové, nepoužívané mená. Tu sú niektoré z nich, ktoré sa nám zapáčili: Alessia, Tile, Dynae, Chasty, Janin, Sanny, Tarine, Stachon, Herbett, Dorane… Nápadom Andreja Karpanthyho sa nedávno inšpiroval aj softvérový vývojár Adam Loving, ktorý vytvoril podobný generátor mien pre startupové firmy.

Výnimočné meno, výnimočné dieťa

Odborníci tvrdia, že takéto netradičné mená pre deti môžu zvýšiť ich kreativitu. Dieťa s výnimočným menom sa môže cítiť výnimočné. „Je to seba naplňujúce proroctvo, ktoré začína neobvyklým menom a nakoniec vedie k nekonvenčnému a tvorivému mysleniu,“ predpokladá profesor psychológie Adam Alter z univerzity v NewYorku. Podľa neho, ak si budete myslieť, že ste iný, budete sa tak aj správať.

  • Komentáre

Leave a Reply

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz
  • Podobné články
0
Kalendár mien Novinky Zaujímavosti

Bude raz meno pre bábätko určovať generátor mien?

0
Novinky Zaujímavosti Zdravie

Opaľovanie detí, riziká vs. pozitíva

0
Novinky Varíme deťom Zdravie

Superpotraviny vhodné aj pre batoľatá

Navigácia

Magazíny