Unikátna krv jedného človeka zachránila milióny detí

Predstavte si, že máte silnú fóbiu. Nikto sa bojí pavúkov, hadov či výšok. Kvôli svojmu morálnemu záväzku však dokážete strach prekonať a reálne tým zachrániť milióny životov. To je prípad Austrálčana Jamesa Harrisona, ktorý má síce fóbiu z ihiel, vďaka svojej unikátnej krvi však zachránil milióny detských životov.

13 litrov krvi mu zachránilo život, teraz zachraňuje jeho krv

James Harrison sa skutočne nemôže dívať na krv a už vôbec nie na to, ako mu vpichujú ihlu, nielenže má z toho strach, ale navyše mu je z pohľadu na krv zle. Keď však mal James 14 rokov prekonal ťažkú operáciu pľúc, pri ktorej sa spotrebovalo neuveriteľných 13 litrov krvi od rôznych darcov. Vtedy si povedal, že v dospelosti bude aj on darcom krvi, a hoci má z toho fóbiu, jeho vzácna krv zachránila už milióny životov.

Vzácna krv
Každé zachránené dieťa v Austrálii s odlišným Rh faktorom má dávku od Jamesa.

Za všetko môže rozdielny Rh faktor

Do roku 1967 ročne zomierali v Austrálii tisícky detí bez toho, aby lekári dokázali objasniť príčinu úmrtí. Okrem častej smrti novorodencov bol problém aj v početných spontánnych potratoch a frekventovane sa vyskytovali aj poškodenia mozgu u novorodeniat. Všetky tieto problémy mali spoločného menovateľa – odlišný Rh faktor matky a dieťaťa. Pokiaľ má matka Rh negatívne a dieťa pozitívne, matkine telo produkuje protilátky proti vlastnému dieťaťu. V Austrálii sa tento jav vyskytuje v 17 % tehotenstiev.

Odlišný Rh faktor matky a dieťaťa
Pokiaľ má matka Rh negatívne a dieťa pozitívne, matkine telo produkuje protilátky proti vlastnému dieťaťu.

2 milióny zachránených detí

James Harrison chodí každý týždeň darovať krv. Zrejme ide o malé odbery, avšak doteraz – za 60 rokov – daroval krv neuveriteľných 1000 krát. V roku 1960 objavili v jeho krvi veľmi vzácnu protilátku anti-D, ktorá dokáže zachrániť život dieťaťa s rozdielnym Rh faktorom, ako má matka. Austrália bola jednou z prvých krajín, kde túto metódu začali využívať.

Každá dávka anti-D, ktorá bola v Austrálii podaná pochádza z Jamesovej krvi. Podľa záznamov sa tak vďaka jeho krvi podarilo zachrániť až dva milióny detských životov. Keďže však má James Harrison 78 rokov, lekári hľadajú za neho náhradného darcu, ktorý by mal rovnakú vzácnu formu protilátky v krvi.

Harrison je vo svojej domovine považovaný za hrdinu. Za svoju nesebeckosť a prekonanie fóbie získal mnohé ocenenia.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Inšpirácia Tvoríme s deťmi Vzdelávanie

Matka, ktorá začala doma vyrábať noviny pre syna

0
Zdravie

Čaj pre zdravie celej rodiny

0
Novinky Zdravie

Najväčšie omyly vo výchove (1. časť)

Navigácia

Magazíny