Odložte kočík, prichádza šatka!

Mnohí majú nosenie detí v šatkách spojené s primitívnymi africkými kmeňmi či alternatívnymi biomatkami a považujú ho za momentálny trend. Pravdou je, že už naše babičky a prababičky takto nosili svoje potomstvo v obrusoch či plachtách. Nosenie detí, kedysi tak bežné, ustúpilo s vynálezom kočíka do úzadia. Táto forma kontaktu rodiča s dieťaťom sa dnes opäť dostáva do povedomia mnohých mamičiek a zažíva svoju renesanciu.

Čaro šatkovania

S nosením dieťatka v šatke môžete začať hneď od narodenia. Nosenie simuluje pobyt bábätka v brušku. Tým, že cíti vašu prítomnosť, bude spokojnejšie. Ak začnete v rannom veku dieťaťa, bude to lepšie aj pre vás – vaše svaly a kĺby sa postupne prispôsobia jeho narastajúcej váhe. K maminám, ktoré objavili čaro šatkovania, patrí Katarína Hulínová, ktorá dnes pôsobí ako poradkyňa nosenia.

„K noseniu a baby šatkám som sa dostala počas môjho tehotenstva, keď som začala intenzívnejšie vnímať, aké rôzne môžu byť spôsoby starostlivosti o dieťa. Vo svojom okolí som mala pár známych, ktorí nosili svoje deti a prišlo mi, že tak to chcem aj ja. Riešila som akú šatku a nosič si kúpim a na kočík som ani nemyslela,“ hovorí. V baby šatke spal Katarínin syn spokojne aj tri hodiny vkuse. Keďže rada a často chodí do lesa, začala šatku striedať s nosičom.

Šatku môžete časom vymeniť za nosič
Katarína dnes sama učí mamičky, ako správne uviazať dieťatko do šatky.

Poradkyňa nosenia odbúra vaše pochybnosti

Keď mal jej syn rok a pol, Katarína absolvovala kurz pre poradkyne nosenia detí, aby mohla pomáhať aj iným maminkám, ktoré majú o šatkovanie záujem. Okrem individuálnych poradenstiev, ktoré poskytuje, vedie aj podpornú skupinu nosenia detí v Rodinnom centre fantázia pri DK Púchov. „Poradenstvo spočíva v poskytnutí základných pravidiel nosenia, ako je správna poloha dieťatka v baby šatke alebo nosiči, v technike správneho viazania šatky a tiež v psychickej podpore. Každá mamička je iná a potrebuje podporiť inú oblasť,“ upresňuje.

Mamičky, ktoré chcú svoje deti nosiť bez akejkoľvek prípravy by si podľa nej mali aspoň pozrieť návody na internete, ako na to. Nájdu tam rady, ako správne uviazať dieťa do šatky či nosiča, aby bolo v ergonomickej polohe. „Aj ja som mala v začiatkoch pochybnosti o mojej správnej technike. Neabsolvovala som poradenstvo, len som bola presvedčená, že chcem nosiť. Nie je nad to, keď vám niekto poradí, ako to vylepšiť, alebo vás utvrdí, že to robíte správne,“ spomína na svoje začiatky bez odborných rád, len s veľkou dávkou entuziazmu.

Šatky z druhej ruky lepšie ako nové

Ak sa bojíte, že na nosenie budete potrebovať drahé pomôcky, vyvedieme vás z omylu. Nenáročná maminka si vie kúpiť kvalitnú a cenovo dostupnú šatku aj za 50 eur. A dokonca môže byť aj štýlová. Katarína odporúča kupovať šatky z druhej ruky. „Šatky sa vyrábajú z kvalitných materiálov a čím viac sú nosené, tým sú mäkšie a lepšie sa s nimi viaže úväz. Keď šatku prestanete používať, alebo si chcete kúpiť inú, s väčšou nosnosťou, tak ju predáte maximálne o 10 eur lacnejšie, ako ste ju kúpili. Nemyslím si, že nosenie je drahá záležitosť. Podporuje vás v kontakte s  dieťaťom a to je na nezaplatenie,“ dodáva.

Stretnutie rodičov nosených detí
Šatkovanie je návratom ku kontaktnému rodičovstvu.

Nosenie detí v šatke:

  • simuluje pobyt bábätka v brušku
  • je nápomocné pre deti s vyšším svalovým napätím, ktoré sa často prepínajú do luku
  • je pre dieťa príjemné
  • stimuluje u detičiek orgány pohybu a rovnováhy
  • prehlbuje vzťah medzi rodičom a dieťaťom
  • je dobrým základom k bezplienkovej metóde

Medzinárodný týždeň nosenia

Nosenie detí je skvelou alternatívou pre rodičov, ktorí žijú aktívnym životom a nechcú sa ho vzdať ani po narodení potomka. Odborníci vyvracajú mýty o poškodení chrbtice, ktoré by mohlo spôsobiť nosenie detí. Práve naopak, správne uviazaná šatka dieťatko podopiera a zabraňuje tomu, aby sa jeho stavce stláčali. Od roku 2008 sa vždy v októbri koná Medzinárodný týždeň nosenia detí. Ak vás oslovilo šatkovanie, skúste sa o tejto akcii informovať vo vašom meste a možno tento rok budete členmi symbolického pochodu s bábätkom spokojne uloženým v šatke či nosiči aj vy.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zaujímavosti

Počúvať, nie poučovať – ako viesť s deťmi plnohodnotný rozhovor

0
Inšpirácia Novinky Zaujímavosti

Ako vybrať vhodnú autosedačku pre dieťa

0
Novinky Varíme deťom Zdravie

Superpotraviny vhodné aj pre batoľatá

Navigácia

Magazíny