Nehrešte deti za nočné pomočovanie, pomôžte im!

Stáva sa, že ráno nájdete mokrú plachtu v postieľke, aj keď vaše dieťa z plienok už dávno vyrástlo? Zväčša to rodičov rozzúri, avšak vaše dieťa je v mokrom pyžamku nevinne. Nepociká sa vám napriek, ani pre lenivosť vyliezť z teplej postele. Hrešenie a tresty vôbec nepomôžu, skôr môžu viac uškodiť.

Nočné pomočovanie nie je vôbec zriedkavé, trpí ním až 15 % detí vo veku 5 rokov. Približne polovica prípadov má anatomickú príčinu, v druhej polovici hrá úlohu psychika. Ide o problém, ktorý patrí do rúk lekárovi.

Čo je nočné pomočovanie

O nočnom pomočovaní ako o probléme hovoríme od piateho roku života, keď dieťa stále nedokáže zadržať moč na celú noc. Organizmus sa postupne vyvíja a nastavuje sa tak, aby na noc spomalil tvorbu moču, v istých prípadoch sa však tento vývoj nedotiahne dokonca. Látka, ktorá ovláda tvorbu moču v tele, sa nazýva vazopresín. Pokiaľ za nočným pomočovaním stojí práve jeho nedostatok, lekár dokáže nastaviť liečbu doplnením vazopresínu, kým sa telo nenaučí produkovať ho v dostatočnom množstve.

Nočné pomočovanie je zdravotný problém
O nočnom pomočovaní ako o probléme hovoríme od piateho roku života.

Možné príčiny pomočovania

Ďalšou príčinou nočného pomočovania môže byť anatomická abnormalita, akou je zle tvarovaný močový mechúr či nesprávne fungujúci zvierač panvového dna. Tento problém sa opäť musí vložiť do rúk odborníkov. Ak nepomôže medikamentózna liečba, často sa porucha rieši operačne.

V neposlednom rade netreba zabúdať na psychický pôvod ochorenia. Častým spúšťačom je stres, niekedy aj dieťa, ktoré vydržalo suché celú noc, zrazu opäť trpí nočným pomočovaním. Každé dieťa je iné a inak reaguje na životné zmeny, niekedy stačia časté hádky v rodine, sťahovanie, nástup do škôlky či školy, príchod nového súrodenca… Stáva sa, že pomočovanie samo odznie v priebehu niekoľkých týždňov, v opačnom prípade s návštevou lekára neotáľajte.
Určitú úlohu v nočnom pomočovaní starších detí hrá aj genetická predispozícia. Ak niektorý z rodičov trpel týmto problémov, je veľká pravdepodobnosť, že deti sa budú v noci pocikávať aj vo vyššom veku, ako je bežné. Bohužiaľ, nie vždy sa podarí nočné pomočovanie vyriešiť a 1 % – 2 % ľudí tým trpí aj v dospelosti.

Pomočovanie počas spánku sa deje mimo vedomia dieťaťa
Častým spúšťačom nočného pomočovania je stres.

Ako deťom pomôcť vydržať celú noc

  • Dieťa dokáže ovládať svoj močový mechúr približne v treťom roku života. Ak stále na noc potrebuje plienku, existuje niekoľko techník, ktoré v ľahších prípadoch pomáhajú pomočovanie odstrániť.
  • Dieťaťu dávajte piť čo najviac počas dňa, večer obmedzte príjem tekutín v každej forme – nápoje, ovocie, riedke mliečne kaše a pod. Zo stravy úplne vylúčte kofeínové a taurínové nápoje, ako čaj či kolové limonády, ktoré provokujú močový mechúr, zakázané sú aj solené, sladké a korenisté jedlá.
  • Majte pevne stanovený čas večerného spánku a vyhýbajte sa aktivitám, ktoré by mohli dieťa rozrušiť, ako napríklad sledovanie televízie, hádky a pod.
  • Treba dbať o pravidelné a dôkladné vycikanie sa počas dňa a pred spánkom. Dajte dieťa na toaletu pred večerou a tesne pred spaním, aby si dôkladne vyprázdnilo mechúr.
  • Nikdy dieťa nehrešte! Za pomočovanie nemôže, je to problém mimo jeho kontrolu, hrešenie môže dieťa ešte viac zahanbiť a vyvolať väčší stres, a zo začarovaného kruhu sa tak skoro nevymaníte. Nezabudnite, pokiaľ problém pretrváva, treba ísť k lekárovi.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Inšpirácia Novinky Rozhovor

Nepodceňujte novorodencov, radí Miriam Šmahel Kalisová

0
PR články

Fotokniha vašich ratolestí od Happy Foto

0
Detský šport Novinky

Je vaše dieťa pripravené pre športové súťaže?

Navigácia

Magazíny