Ako sa buduje láska ku knižkám

Mnohí z nás si spomínajú na časy svojho detstva, keď sa do postele chodilo po večerníčku a na dobrú noc nám mama prečítala rozprávku. Milujete knihy? Ak áno, z veľkej časti má na tom zásluhu práve mamkino čítanie na dobrú noc. Netreba k tomu veľa, aby aj vaše deti objavili lásku ku knihám.

V dnešnom elektronickom svete sa knižka v ruke – skutočná knižka voňajúca papierom a tlačou – už takmer nevidí. Pritom jedine kniha vás dokáže preniesť na čarovné miesta, budete cítiť vône a chute krajov, kde ste niky neboli a zažijete dobrodružstvá, pri ktorých vám bude krútiť prsty na nohách. Žiadny film vám tak dokonalý požitok neposkytne.

Treba si uvedomiť, že čítanie nie je prežitok. Prostredníctvom kvalitných kníh si my aj naše deti rozširujeme slovnú zásobu, vieme kultivovanejšie komunikovať a ľahšie sa vyjadrovať. Nehovoriac o relaxačných účinkoch knihy na náš mozog.

Čítajte už batoľatám

Aby sme v deťoch vybudoval lásku ku knihám, žiadne nútenie či kupovanie najrôznejších titulov, a dokonca ani uplácanie z nich nespraví milovníkov tejto vášne. Ak dieťaťu kúpite pod stromček neosobnú knihu, ku ktorej nemá vybudovaný žiadny vzťah, zostane nepovšimnutá na kope.

Deti a knihy
Už batoľatá by mali vedieť, čo je to kniha.

Iste každý rodič, ktorý si rád sadne s dobrou knihou, chce posolstvo tlačených strán odovzdať svojmu dieťaťu. Láska ku knižným príbehom sa buduje od najútlejšieho detstva. Vezmite si svoje batoľa do náručia a prechádzajte s ním leporelá či rozprávkové knižky z tvrdej lepenky. Maličkým deťom sa viac zavďačíte rýmovanými a kratšími textami s mnohými obrázkami.

Otcova interpretácia má osobité čaro

Predčítanie by nemali byť len ženskou záležitosťou. Ideálna výchovná lekcia je ukážka otcovho čítania, deti by mali vidieť, že knihy sú písané aj pre mužov. Nie je náhoda, že v čítaní prevažujú ženy nad mužmi, buďte však príkladom a doprajte deťom aj pôžitok z otcovej interpretácie.

Chce dieťa vedieť, čo bolo na konci? Nevadí!

Kto už niekedy predčítal deťom, určite sa stretol s tým, že dieťa nejaká pasáž knihy nezaujala, alebo sa nemohlo dočkať, čo sa stalo PO tom. Je to v poriadku, veď určite ste si aj vy občas tajne prelistovali knihu ku koncu kapitoly, lebo ste sa nemohli dočkať, ako to dopadne. Na druhej strane iste sa vo vašej zbierke prečítaných kníh našli nejaké, ktoré vám jednoducho „nešli dolu krkom“. Nechajte deti preskakovať a prípadne aj odložiť knihu, ktorá ich nezaujala, možno do nej ešte potrebujú vyspieť. Navyše, čítanie ich bude oveľa viac baviť, ak im umožníte menežovať ho.

Ak je dieťa už dostatočne veľké, aby si samo vyberalo knihy, podporujte ho v jeho výbere. Môžu ho osloviť obrázky, zaujímavý príbeh, alebo jednoducho chce byť IN a čítať to, čo aj ostatní. Dôležité je, aby čítalo.

Knihy pre deti
Láska ku knihám sa buduje od detstva.

NAJrodič číta deťom

Tak čo milí NAJrodičia? Vymeníte dnes rozprávku v televízii za čítanie dieťaťu? Nezabudnite, že okrem budovania vzťahu kniha – dieťa, čítaním upevňujete aj vlastné rodinné vzťahy a dostávate sa k deťom nesmierne blízko. Vaše ratolesti ocenia – či už vedome alebo podvedome – že im obetujete čas, ktorí môžete stráviť na počítači či pri televízii.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zaujímavosti

Počúvať, nie poučovať – ako viesť s deťmi plnohodnotný rozhovor

0
Novinky Varíme deťom Zaujímavosti Zdravie

Kedy začať desiatovať?

0
Zaujímavosti

Veľká noc v modernej dobe

Navigácia

Magazíny