Viete odlíšiť baby blues od popôrodnej depresie?

Hormonálne zmeny, ktoré nastávajú po pôrode, bývajú spúšťačom stavov, ktoré si mnohé novopečené maminy ani vo sne nepredstavovali. Namiesto radosti z vytúženého bábätka prichádza úzkosť, smútok, precitlivenosť či podráždenie. Angličtina má na toto obdobie pomenovanie baby blues.

Popôrodné baby blues postihuje približne 75 % rodičiek. Zažila ho aj Zuzana, ktorá sa na prvé vytúžené bábätko veľmi tešila. Prestavovala si samu seba na prechádzke z kočíkom v záplave jesenného slnka, namiesto toho prišlo striedanie nálad, smútok a vyčerpanosť, ktoré vyvrcholili nechuťou k jedlu. Do týždňa od pôrodu sa u nej dostavil pocit, že je najhoršia matka na svete a že rozhodnutie mať dieťa, asi nebolo až také šťastné. Tento stav, našťastie, po dvoch týždňoch zmizol.

Baby blues po pôrode
Psychické problémy v šestonedelí boli dlho niečím, o čom sa mlčalo.

Počuli ste už o psychogynekológoch?

Baby blues sa zvyčajne objavuje v prvom týždni po pôrode a spontánne do pár dní odznie. Do dvoch týždňov by mal tento stav úplne vymiznúť. U 5 až 20 % žien však baby blues prerastá do popôrodnej depresie. Psychické problémy v šestonedelí boli dlho niečím, o čom sa mlčalo. Pôrodníci sa od nich dištancovali. Dnes však poznáme aj tzv. psychogynekológov, ktorí sa rozumejú nielen ženskému telu, ale aj ženskej duši. Tento odbor vznikol v 80. rokoch v USA.

Príznaky baby blues:

  • častý plač,
  • precitlivenosť,
  • pocity smútku,
  • striedanie nálad,
  • vyčerpanosť,
  • nespavosť,
  • nechutenstvo,
  • pocity, že ste zlá mama.
Popôrodná depresia a psychogynekológ
Psychogynekológovia sa rozumejú nielen ženskému telu, ale aj ženskej duši.

Keď baby blues neodchádza

Prvé príznaky popôrodnej depresie sú rovnaké ako pri baby blues. Nezmiznú však do dvoch týždňov, ale môžu trvať aj niekoľko mesiacov. Pocity beznádeje a zúfalstva môžu vygradovať až do myšlienok na samovraždu. Podľa odborníkov je preto pre mamičky potrebné rozprávať sa o svojich pocitoch s okolím, či už s partnerom, rodičmi alebo priateľmi. Takisto nie je žiadna hanba vyhľadať lekársku pomoc. Súčasťou liečby je aj nastolenie psychickej pohody v domácnosti. Maminka by si mala nájsť čas na seba a svoje záujmy.

Model obetavej matky

„Mnohé  v sebe máme zakorenený ideál supermamy. Je to tá, ktorá všetko stíha. Má vyžehlené, upratané, navarené. Venuje sa pol dňa deťom a večer so širokým úsmevom víta manžela po ťažkom dni v práci. Je to akýsi zastaralý model obetavej matky, ktorá dáva na prvé miesto rodinu. Vo väčšine prípadov však na úkor seba. Po určitom čase sa supermama cíti unavená vnútorne nespokojná a často ani netuší prečo. A dôvod je tak prostý. Na ceste uspokojovania všetkých ostatných zabudla na seba…“ popísala stereotypy vnímania materstva mama dvoch chlapcov Lívia, ktorá sa venuje emočnému koučingu.

Popôrodná depresia a smútok
Prvé príznaky popôrodnej depresie sú rovnaké ako pri baby blues.

Ako bojovať s baby blues a popôrodnou depresiou

Pri popôrodnej depresii je nevyhnutné vyhľadať odbornú pomoc. Malé krôčiky však môžete spraviť aj sama. Základom je zdravé jedlo, ktoré bude udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi. Emócie stabilizuje aj spánok, ak sa cítite vyčerpaná, skúste si zdriemnuť aspoň na 10 minút. Nehanbite sa prijať pomoc od druhých, napríklad aj pri domácich prácach.

Snažte sa byť často na čerstvom vzduchu, pri kočíkovaní si zároveň doprajete aj pohyb a slniečko, čo sa prejaví na hladine serotonínu a vašej nálade. To, že máte dieťa, neznamená, že sa vás sociálny život otočí o 180 stupňov. Stretávajte sa s priateľmi a rozprávajte sa s nimi o vašich pocitoch. Vašu náladu vylepší aj krátky únik od dennej rutiny, či už bude mať podobu nákupu oblečenia alebo horúceho kúpeľa, je na vás.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zaujímavosti Zdravie

Zlatá hodinka – už ste o nej počuli?

0
Detský šport Novinky Zaujímavosti Zdravie

Kolektívne športy pre deti, ktorý je naj?

0
Novinky Zaujímavosti

Keď sa otec rozhodne zastúpiť mamu

Navigácia

Magazíny